01 Grudnia 2022 13:54
Translator
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Suchy
30.11.2022 19:28
Ma kto? ,,Automobilist?" 11/2018? Pomo?ecie jednym artyku?em?

grzebacz
14.10.2022 23:22
panie i panowie posiada ktos czesci do Douglasa mk V? oraz czesci potrzebne do HD model DL

sajmon
06.09.2022 11:14
Hej, szukam kogo? kto ma wózek boczny wb1.Chodzi mi o to, aby obejrze? taki sprz?t na ?ywo ewentualnie jakie? fotki.Mam taki wózek, ale nie kompletny i chodzi mi o szczegó?y

Suchy
04.07.2022 19:28
Tak na szybko, jakie jest minimalne dopuszczalne ci?'nienie sprezania?

Suchy
13.06.2022 21:22
Nie pisac' polskich znakow i tyle. :-)

marjew
13.06.2022 18:30
Ca?y czas pokazuje mi znaki zapytanie zamiast polskich znaków na forum. wszystkie teksty

CZESIO1958
08.04.2022 09:10
Kilka razy

Suchy
04.04.2022 06:24
A po co? rozpia? Ci si? kiedys lancuch? :-p

Archiwum shoutboksa
Language Switcher
Przetłumacz stronę

Zobacz temat
SFM Junak » Gara? Fabryczny » Silnik .
 Drukuj temat
Powy?ej setki zamula
zaprzegowiec
Witam, dopiero dzisiaj wczytalem sie w poczatek calego 'problemu' i jak dotarlem do 'cieploty' swiecy 'Iskra F 20' - to az mnie 'zmrozilo' to oznaczenie, bo przeliczajac je na 'Boscha' sprzed 60 lat - to moze byc ok. W 75 - 85 'gdzies tak' lub nawet goretsze..?
To by znaczylo, ze ta 'megagoraca Iskra F 20' - byla przeznaczona do silnika o sprezaniu 4 : 1 'na oko' i mocno 'wciagajacego olej' do cylindra, czyli do jakiegos 'wyhustanego agregatu' pradotworczego, ktory jeszcze da sie odpalic, ale osiaga max ze 2 / 2,5 tys. obr./min.
Ta swieca byla wlasnie 'megagoraca' i mogla sowodowac nawet wypalenie dziury w denku tloka, w tym miejscu - gdzie zblizalo sie najbardziej do jej elektrod...Tak to wlasnie dziala, ze jak bardzo goraca swieca zaczyna sie zarzyc i nie jest w stanie jej schlodzic swieza mieszanka wpadajaca do cylindra - to tlok zblizajac sie denkiem do niej 4-5 tys.razy na minute, zaczyna sie mocno nagrzewac od zarzacych sie elektrod / puchnie maksymalnie i jesli nie 'zakleszczy' sie w cylindrze - to wytopi sie w jego denku dziura 'jak 5zl', w miejscu - ktore najbardziej zbliza sie do 'swiecacych elektrod'...
Zarzace sie elektrody swiecy maja cos ok. 600 - 700 stopni lub wiecej, a aluminiowy tlok - po prostu staje sie juz 'plynny' w poblizu takiej temperatury, niestety...
Na docieranie Junaka - powinna byc idealna swieca Bosch W 145, czyli Iskra F 50, a pozniej - do jazd turystycznych, Bosch W 175/195 - czyli wlasnie Iskra F 70. Natomiast do jazd 'sportowych' - powinno sie stosowac W 225 Boscha lub Iskra F 80 - F 90 - przy takich stopniach sprezania, jak ma Junak fabrycznie, bo przy silnikach sprezonych do 9 : 1 - to juz Bosch W 240 - 260 lub Iskra F 100 i wiecej, jesli takie byly lub sa..? Pozdrawiam.

Stary
Od 3 lat o tym pisze w tym watku. Jak grochem o sciane Smile
Fabryka Junaków
Zapraszamy na http://www.fabryk...

zaprzegowiec
Witam, nie moglem znalezc odpowiedniejszego 'tematu o Oktanach', to dolacze tutaj i bedzie widac dosc wyraznie, dlaczego Junaki tak 'slabo dzis jezdza' [ te fabryczne / 350cc, o sprezaniu 7 : 1 ], bo za "Poradnikiem Motocyklisty' z 1958/59r. : Junak M 07 byl skonstruowany do zasilania benzyna LO 72 Oktany..: https://www.nsu-r...;mode=view , a dzisiejsza benzyna '95' - ma tych Oktanow az o '23 za duzo' - do stopnia sprezania 7 : 1, niestety...
Pozdrawiam.

Po??czony z 29.10.2022 21:42:
Witam, tutaj jest film o 'Oktanach i wyprzedzeniu zaplonu' do nich, zwlaszcza od 26min 30 sek.. - do 33min. sa najwazniejsze dla nas informacje podawane : https://www.youtu...S_zHD1XWWI .
Pozdrawiam.

Po??czony z 31.10.2022 09:37:
Witam, jak widac z filmu - to brak precyzyjnej regulacji zaplonu / do dzisiejszej benzyny 95 Okt., zastosowanej do 'starych silnikow' o niskim stopniu sprezania, moze spowodowac dosc powazna awarie silnika - na skutek skrajnego przegrzania glowicy, tloka, cylindra [ zbyt dlugi cykl spalania '95-tki' przy niskim sprezaniu 7 : 1 ], czego w przeszlosci dwukrotnie bylem swiadkiem osobiscie, kiedy 35 lat temu wybralismy sie ze Znajomkami na M 72 i z braku na stacjach 'CPN' benzyny 'niebieskiej 78 Okt.' - byli zmuszeni zatankowac 'zolta 94 Okt.'...
Przy konstrukcji silnikow M 72, o stopniu sprezania 5,5 : 1 [ fabrycznie na benzyne 68 Okt. ] i zastosowaniu benz. 94 Okt. - dwukrotnie tloki ulegly 'stopieniu' w silnikach - wypalone w denkach dziury / wielkosci '5zl z rybakiem'...
Pozdrawiam.
Edytowane przez zaprzegowiec dnia 31.10.2022 09:37

rafi555
Nie chce mi si? w to wierzy?, latam k750 i zalewam 95 i ten motocykl nie jedzie on lata. Zap?on mam ustawiony w standardzie, stopnia spr??ania nie rusza?em jedyne co to ga?niki zmieni?em. i jako? dziur w t?okach nie mam Smile .

Szukanie osi?gów w junaku to raczej gra nie warta ?wieczki...

zaprzegowiec
To moze byc silnik K 750 rasowany do 'sportu' i mozna o tym nawet nie wiedziec...W latach 50 / 60 i chyba nawet w 70-tych - rasowali silniki M 72 i K 750 do 40 - 45 KM, mialy sprezanie od 8 - do 8,5 : 1 i 'lapaly sie na zolta 94 Oktan'...
Kilkadziesiat ich 'wyprodukowali' przez 25 -30 lat, musza 'gdzies byc' do tej pory - to moze byc wlasnie taki silnik.
Ja jezdzilem 40 - 30 lat temu na NSU 251 OS/'WH, ktory po 'jakichs drobnych zabiegach' poprzedniego wlasciciela - 'targal 122 / 125 km/h' i tez dzisiaj 'nikt w to nie wierzy', a sprawdzalem to wielokrotnie, z dwoma roznymi licznikami i dwoma samochodami i z 'najszybszym Junakiem we Wroclawiu', ktory wg oryginalnego licznika - 'targal' wtedy [ 40 lat temu ] 132 km/h...
No ale wlasnie, mielismy wtedy do dyspozycji na 'CPN' benzyne 'niebieska 78 Oktan' - to i moj silnik NSU 251 krecil sie na niej do 6200 - 6300 / min., jak tez silnik w tym Junaku - osiagal podobne obroty...
Po zalaniu Junaka 'zolta 94 Okt.' - moc i predkosc maksymalna spadaly o 25%, grzal sie 'pierunsko' i duzo spalal, nawet 4,5 - do 5 L / 100 km.
A ja, w NSU 251 - przestawialem do tej 'zoltej 94' krzywke zaplonu o 4-5 'zabkow' w pradnicy i dalej 'gnal 122 km/h, przy spalaniu 2,7 - 2,8 L, w dwie osoby 3 L...'
Pozdrawiam.
Edytowane przez zaprzegowiec dnia 31.10.2022 18:06

Tomek Sz
rafi555 napisa?(a):

Nie chce mi si? w to wierzy?, latam k750 i zalewam 95 i ten motocykl nie jedzie on lata. Zap?on mam ustawiony w standardzie, stopnia spr??ania nie rusza?em jedyne co to ga?niki zmieni?em. i jako? dziur w t?okach nie mam Smile .

Co? Ci Rafale mocno podpad? ten Junak najwidoczniej. Junak co? nieco? potrafi...

rafi555
Tomek Sz napisa?(a):

rafi555 napisa?(a):

Co? Ci Rafale mocno podpad? ten Junak najwidoczniej. Junak co? nieco? potrafi...

Nie mówi? ?e nie twój robi wspania?? robot?. Moje za to rozpad?y si? na milion kawa?ków i nie da rady z 3,5 sztuki z?o?y? ani jednego. Podda?em si? i je?d?? ruskiem.

zaprzegowiec
Witam, to moze jeszcze raz, 'duzymi - czerwonymi literami' - zeby to dobrze 'unaocznic' : z filmu 'Garaz Motocyklisty / Regulacje Silnika' : https://www.nsu-r...;mode=view i wszystko bedzie wiadomo od tej pory [ mam nadzieje ]...
Junak M 07 - byl skonstruowany na benzyne 72 Oktany w latach 50-tych, jak juz chyba wiadomo - czyli dzisiaj ma 'nadwyzke 23 Oktany - w 95-tce'...
Pozdrawiam.

Przejdź do forum:

17,724,308 unikalne wizyty