18 Października 2021 01:00
Translator
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

busa80
11.10.2021 22:00
Witam Panowie zaczynam remont wózka sum potrzebuje info czego mi brakuje a mo?e ma kto? cos do sprzedania a mo?e do oddania > Wink

Suchy
06.10.2021 10:57
???????/??????? ?????? Dobrze ?e ja tak nie mam ?????????????

Tomek Sz
06.10.2021 10:17
Ja te? tak mam.

axlrose
05.10.2021 10:17
U mnie to samo na ró?nych przegl?darkach. Pyta?em admina Junaktemple co si? dzieje, ale na razie brak odpowiedzi.

marjew
04.10.2021 23:39
Tylko u mnie ca?e forum ma przestawione polskie litery na znaki zapytania?

Andrzej Antoniak
04.07.2021 16:31
Na allegro pojawi?y si? t?oki do Junaka, wystawia je Almot, dost?pne ró?ne nadwymiary, wystawili po kilkana?cie sztuk z ka?dego rozmiaru, ciekawe czy wznowienie produkcji czy jakie? wietrzenie magazyn

Awokado
19.06.2021 18:24
Witam Jako nowy Chcia?bym si? przywita? z wszystkimi mi?o?nikami dawnej motoryzacji. Na imi? mam Adam a tu wyst?puj? jako awokado. Moje lokum znajduje si? 15km od Bielsku-Bia?ej.Na stare lata zat?sk

Suchy
18.06.2021 20:30
No to 1,25, wa?ne ?e ,,zwyk?y", a nie drobny. Ja jestem humanista, na technice si? nie znam.

Archiwum shoutboksa
Language Switcher
Przetłumacz stronę

Zobacz temat
SFM Junak » Ogólny » Nasze Junaki
 Drukuj temat
Przywózek SUM - jaki rocznik?
Markus
Witam,

Kamrat Jens kupil okazyjnie (w D) przywózek SUM, jak widac dosc kompletny, krótka wersja.
lh4.ggpht.com/_yFQT3wba_d8/TGGnwIUypPI/AAAAAAAABKc/-38nqAh53sM/s800/sum-bw_kurz_01.jpg
lh6.ggpht.com/_yFQT3wba_d8/TGGnwQ0v65I/AAAAAAAABKg/_Pa5SUlqBgE/s576/sum-bw_kurz_02.jpg

Roboty blacharskie sa konieczne, ale do przeskoczenia.
Niestety sluzyl podobno malemu dziecku poprzedniego wlasciciela jako tam-tam, po którym walilo ono mlotkiem, ile mialo sil i ochoty. Shock

Najwazniejsze elementy sa - "zmija" na blotniku, 1 mocowanie szyby, stopka masztu proporczyka itd.

Teraz, o co chodzi?

Numer ramy jest 6254.
Jaki to moze byc rocznik?
A miesiac? Wink

Ma kto SUM-a, to moze moznaby porównac numery, zeby przynajmniej to zawezic?

Niestety wiele o SUM-ach sie nie wie.
Produkowano je dosc krótko, troche ponad 2 lata - od konca 1957 do poczatku 1960.
W czasie, gdy w SFM jeszcze o tym nie mysleli.
To mniejsze firmy zwietrzyly interes i szybciej zareagowaly.
Potem przyszly przywózki szczecinskie i wyparly slabsza konkurencje.

Co o SUM-ach wiadomo, to spisal Jacot na swojej stronie http://www.junak....krakow.htm.
Niestety odpowiedzi na moje pytanie tam nie znalazlem, jedynie na podstawie wypowiedzi o produkcji 20 szt/mies. i mozliwosciach dojscia do 100-150 szt/mies. mozna szacowac, ze 6254, to chyba dosc wysoki numer i w zwiazku z tym raczej z konca produkcji, tzn. z konca 1959, lub poczatku 1960.

Moze jednak posiada ktos tu informacje, dzieki którym uda sie te dane uscislic?

Moze ktos, kto tam jest, móglby przekazac to pytanie na liste DJ, zeby zwiekszyc szanse uzyskania odpowiedzi?
Edytowane przez Markus dnia 11.08.2010 19:01

kalos
zapytanie z DJ:

Co prawda troche brak informacji o numerach jakie w naturze wystepuja na
ramach Sumów ale mimo wszystko wydaje sie, ze numer 6254 jest wykluczony.
Wszystkich wozkow wyprodukowanych w Metalowcu by?o nie wiecej niz 2 tys.
Numer jest na jarzmie osi wahacza?
Beloved God

kalos
Kolejna sugestia:

"W zwi?zku z tym ze posiadali?my kiedy? Suma i troszku sie tym
interesowali?my to z tego co nam wiadomo jest niemo?liwo?ci? zeby by?
taki numer z tego co kojarze nasz mia? numer oko?o 160 a garbaty Sum
260-270 jako? tak. Kto? moze sobie sam nabi? numer co jest dosc cz?ste
i bardzo prawdopodobne.
Pozdrawiam Junakowa Agrawa"
Beloved God

Stary-WSK-arz
Tutaj Stary-WSk-arz komentuje.
Mysle ze wielu mnie juz ze spotkan zna, dla tych co nie kojarze to sie troche przedsawie.
Stary-WSK-arz, bo mialem i jezdzilem WSk,a.
Jestem z 1953 rocznika czyli 57 lat, od 31 lat mieszka kolo Frankfurtu nad Menem.
Zonaty 1 Corka tez na moto Suzuki 5-setka Gs.
Junaka mam juz od 8 lat z tego 2 lata stal w Pl,u i czekal na legalny wywoz ze zgoda konserwatora.
Od samego (mego Junaczenia) poczatku jestem na liscie mailowej DJ. Na Wild Junak od momentu jego powstania.
Mechaniczmny nie jestem ale zaplon juz sam ustawiam.
Jak mnie rozpoznac: skorzana czapeczka, i przypiety akordeon szczegolnie przy ogniskach tam gdzie sie pasjonaci tego "strasznego motocykla jakim jest Junak" zbieraja. Ach i co najwazniejsze na zloty dojezdzam na wlasnej osi to znaczy ja siedze sobie w cieplym busiku a Junaczek od tego roku pod plandeka na kolach bo na spotkania mam raczej daleko, no tak ze 1000 km do was.
Tak to byl wstep a teraz do Wozka bocznego ale nie o tym co piszecie tylko o WB3.
Jezdzac na zloty dookola komina (blisko mego miejsca zamieszkania) zbieram wiele pochwal i pytan ktore sie tycza Junaka ale i ja ogladam z ciekawoscia inne stare motorki.
Ostatno bedac na zlocie zobaczylem wlasnie Wozek WB3 ktory byl (mocowamie) lekko przerobiony aby sie godnie przy NSU Max prezentowac. Kilka razy podchodzilem ale wlasciciel sie nie pokazywal bo przypuszczam zweszyl ze chce mu kilka pytan zadac.
A teraz Zarcik: Na tabliczce znamionowej byl rok Budowy 1948 (hahaha) a No.XXXX byl tez jakis taki fajny smieszny.
Wozek wygladal naprawde dobrze i byl wewnatrz z tapicerka.
Wiecie co jest najwazniejsze ze Junaczki i wozki smigaja, przykre gdy sa so innych motocykli przypiete ale jesli sie tak dobrze pretzentuja jak tutaj ten o ktorym pisze to sie nawet usmiecham.
No a teraz koniec, wiecej historyjek moge przy piwie na naszym wspolnym spotkaniu w Herreden ktore sie w terminie 10-12 Wrzesnia odbedzie, poopowiadc. O tym spotkaniu ale juz tutaj bylo na forum.
Pozdrawiam wszystkich Junakowcow i nie tylko.
Stary-WSK-arz

Damcio
Witam, pode?lij zdj?cie ty?u wózka - chodzi o przet?oczenia blachy. Z tego co widz? to z ty?u blacha ma przet?oczenie w kszta?cie litery "V" czyli jest to gdzie? ?rodek produkcji - tak wysoki numer wykluczony - chyba ?e wytniesz jedno zero i b?dzie 6XX. Pó?niejszy model nie mia? z ty?u przet?oczenia "V" tylko przet?oczenia biegn?ce wzd?u? szelek baga?nika. Posiadam oba modele w tym jeden w oryginalnym malowaniu i numery 699 oraz 809. Pozdrawiam

busa80
Witam Panowie zaczynam remont wózka sum potrzebuje info czego mi brakuje a mo?e ma kto? cos do sprzedania a mo?e do oddania >

sziszin
Daj fot? wózka, to si? oceni

busa80
jutro wrzuce dzieki

Przejdź do forum:

15,924,979 unikalne wizyty